Gözümüz Demokraside - Çalışma Grubu

Dilay SAYAR

Düzce Üniversitesi Akçakoca Meslek Yüksek Okulu Adalet Bölümü’nden 2021 yılında mezun olan Dilay Sayar, İstanbul Üniversitesi AÖF Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği ikinci sınıf öğrencisi.

Sayar, CHP Parti Okulu’nda aldığı eğitimlerin ardından “Üyelerin Temel Siyasi Eğitimi” ve “Öbek Örgütlenmesi” konularında Eğitmenlik görevinde de bulundu. Genç Düşünce Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi olan Sayar, aynı zamanda Anadolu Vakıflar Federasyonu Genel Sekreteri.

Doğan BERMEK

Doğan Bermek, 1948’de Ankara’da doğdu. ODTÜ ve ADMMA’da gördüğü öğrenimin ardından ADMMA’da asistan ve öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1977’de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Yönetimi Enstitüsü‘nden MBA Yüksek Lisansı alan Bermek, 1997’de Harvard Business School-HBS’dan OPM25 programı mezunu oldu.

Bermek, SADA Sanayi Araştırma Danışma Ajansı (1976-1982), GPM (1982-1988), OVALAR A.Ş., MMC (1988-2002)de planlama, dış ticaret ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Eğitim Vakfı ve CEM VAKFI kurucularından olan Bermek, Alevi Vakıflar Federasyonu Kurucu Genel Başkanlığı yaptı. Bermek, 2015’ten bu yana Alevi Düşünce Ocağı Derneği’nde Başkanlık görevini sürdürüyor.

Etem Yunus AKBAYIR

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde, yüksek lisans eğitimini de Hacettepe Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı'nda tamamladı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve yayınevlerinde çalıştı. Telakki Sosyal Bilimler Platformu'nun ve Telakki Yayınevi'nin kurucusu ve genel yayın yönetmenidir.

İsmail ÇEVİKBAŞ

Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji lisans programları ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih yüksek lisans programlarından mezun olmuştur. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktivist olarak yer alan ÇEVİKBAŞ, halen bir eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Özel Eğitim yüksek lisans programına devam etmektedir.

Mahmut Emin AVCI

Gazeteci Yazar Mahmut Emin Avcı, 1955 yılında Kırşehir’de doğdu. A.İ.T.İ.A Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu'ndan mezun olan Avcı, 1974-75 tarihlerinde Olgu Basın Ajansı Ankara Ekonomik Bülten Muhabirliği yaptı, 1978-79 yıllarında ise sahibi olduğu Kırşehir SORUN Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundu.

2006-2009 yılları arasında Sendika Dergisinde yazarlık ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü yapan Avcı’nın yerel gazetelerde yayımlanmış pek çok yazısı ve öyküleri bulunuyor.

Muratcan IŞILDAK

1987 Ankara doğumlu olan Işıldak, ilkokulu Viyana Avusturya’da, ortaokulu Tallinn Estonya’da ve lise öğrenimini Kuveyt’te Amerikan Koleji’nde tamamladı. Yükseköğrenimini Çankaya Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünde ve aynı dönemde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yan dal yaparak tamamladı. Yine Çankaya Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü ile İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisan yapan Işıldak, ODTÜ’de Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde Doktora eğitimine devam ediyor.

2014 yılından bu yana bazı basın yayın organlarında köşe yazarlığı yapan Işıldak, 7 yıldır ise Ankara Adliyesinde Adli Tercüman ve Konkordato Komiseri olarak görev alıyor. Denge ve Denetleme Ağı’nda ağ temsilcisi olan Işıldak, Genç Düşünce Enstitüsü’nün de Kurucu Genel Başkanı.

Oya YEĞEN

Oya Yeğen, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi doktor öğretim üyesi olarak görev almaktadır. Siyaset bilimi alanındaki doktorasını 2016 yılında Boston Üniversitesi’nden almıştır. Türkiye’de köpekle yaşam kültürünün gelişmesine, yaygınlaşmasına ve yazılı/yazısız kurallar ışığında sağlıklı ve huzurlu bir ortak yaşamının tesis edilmesine katkıda bulunmak için 2016 yılında kurulan Köpekle Yaşam Derneği ile sivil toplum çalışmalarına devam etmektedir.

Ramazan TURGUT

Lisans eğitimini Dicle üniversitesi'nde tamamladı. İlk yüksek lisansını Mardin Artuklu üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı üzerine yaptı. İkinci yüksek lisansını Muş Alparslan üniversitesi'nde Aile ve Kadın Çalışmaları üzerine yapmaktadır. 2008 yılından beri sivil toplum çalışmalarında aktif yer almaktadır. Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayınlanan kitapları vardır. Ulusal ve uluslararası alanda ödül almış kısa metrajlı film ve belgesellere yapımcılık ve senaristik yaptı. Kültür, sanat ve sivil toplum çalışmalarına aktif devam ediyor.

Zübeyde OZANÖZÜ

Sağlık Eğitim Enstitüsü (Ana ve Çocuk Sağlığı ), Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi (Eğitimde Psikolojik Hizmetler)mezunudur. Sağlık Bakanlığı’nda değişik kademelerde yönetici ve eğitici olarak görev yaptı. “Ana ve Çocuk Sağlığı”, “Halkın Sağlık Eğitimi” ve “Yetişkin Eğitimi” konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yürüttü . Kadın, gençler, çocuk engelli,göçmelere yönelik proje uygulama ve eğitim materyali hazırlama konusunda uzmanlaştı. Sağlık Bakanlığı’ndan emekli oldu.2007 yılından itibaren Kadın, Çocuk, Engelli ve Göçmen konusunda çalışan bir çok sivil toplum kuruluşunun kurucusudur ve aktif olarak görevler yürütmektedir. Halen Denge ve Denetleme Ağı, Ağ Temsilcisi ve Çankaya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanıdır.